Wiedza i doradztwo

W dziale tym przedstawimy najczęściej zadawane pytania albo aspekty, na które Klienci powinni bacznie zwrócić uwagę podczas budowy swojego domu.

Nie będziemy tutaj odpowiadać wyczerpująco na każdy temat, tylko zasygnalizujemy możliwe rozwiązania lub obalimy dość ogólnikowo panujące mity.

O szczegółach porozmawiamy sobie podczas naszego spotkania w naszym Salonie we Wrocławiu – na które już dziś serdecznie zapraszamy.

I jeszcze jedno, dla ewentualnych krytyków zawartych poniżej sformułowań… Niniejszy dział kierowany jest do wszystkich klientów. Dlatego nasze odpowiedzi są proste i czytelne, czasami bardzo uproszczone po to by nakreślić dany problem, a nie w sposób akademicki go tutaj rozwiązywać.

Na pytania/zagadnienia odpowiada właściciel firmy BAU-MAN – Pan Mariusz Sobiela.

 

bauman okna wroclaw awilux Schüco schueco schuco budowa domu montaz okien okna aluminiowe okna pcv pvc wrocław dolnoslaskie

 

1. Co wybrać: okna PVC czy aluminiowe? Jakie są między nimi różnice? Na co warto zwrócić uwagę przy takiej decyzji?

Stolarka aluminiowa jest stosowana głównie tam, gdzie gabaryty i ciężar okien jest tak spory, że uniemożliwia to wykonanie takich okien z materiału, jakim jest PVC.

Kiedy w projekcie budowlanym występują okna wyższe niż 250 cm, to o stolarce z PVC należy skutecznie zapomnieć. Również, kiedy mamy np. niedzielone witryny, których powierzchnia przekracza 5 metrów kwadratowych, to też należy wybrać wersję z aluminium.

Po za tym – okna aluminiowe dają nam znacznie więcej możliwości – np. można zastosować okna otwierane z ukrytym skrzydłem, wtedy od zewnątrz okno otwierane i okno typu FIX wyglądają tak samo…

W przypadku bezprogowych drzwi podnoszono-przesuwnych HST z aluminium można zastosować środkowy słupek wąski (ok.3 cm), natomiast w drzwiach HST z PVC nie ma takiej możliwości.

W stolarce aluminiowej można wykonywać znacznie większe konstrukcje narożne całoszklane / w stolarce PVC są znaczne ograniczenia wymiarowe. Stolarka aluminiowa daje nam znacznie większy wybór szerokości profili do konstrukcji okna.

W przypadku stolarki aluminiowej mamy nieograniczone wręcz możliwości malowania profili, w przypadku stolarki PVC systemodawca narzuca ograniczoną gamę oklein. Okna aluminiowe nadają też budynkowi prestiż. Na rynkach nieruchomości przy sprzedaży domu każdy chwali się, że dom jest wyposażony w okna aluminiowe, a rzadko kto chwali się że dom posiada okna PVC – i jest to w 100% zrozumiałe.

Najlepszym przykładem jest to, że wielu producentów okien z PVC robi wszystko, żeby ich okna przypominały wyglądem okna aluminiowe. Odwrotnie tak to już nie wygląda…

Bardzo często nasi Klienci łączą okna z PVC z oknami aluminiowymi. Głównie wówczas, gdy w projekcie jest kilka okien niewielkich rozmiarów, często w bocznej lub tylnej częsci domu (np. garaż). Wtedy te mniej widoczne okna, często właśnie niewielkich rozmiarów, kupowane są jako okna PVC, a pozostałe okna już jako aluminiowe.

Przy zastosowaniu tego zabiegu można dobrać większość kolorów, więc finalnie nie widać różnicy wizualnej w oknach PVC i aluminiowych, zaś ta finansowa jest oczywiście zauważalna.

 

2. Czy okna z aluminium są „zimniejsze” niż okna z PVC?

Każde okno zgodnie z obowiązującym prawem powinno spełniać określone normami parametry. Jeśli okno je spełnia, to nie ma znaczenia, czy jest to okno z aluminium czy z PVC. Niestety część klientów dla uzyskania niższej ceny za wszelką cenę i wbrew powszechnej wiedzy kupuje okna z PVC wtedy, kiedy ze względu na ich rozmiary i wagę powinny być one wykonane z aluminium – winne są temu oczywiście również firmy, które takie rozwiązania promują i sprzedają – bazując na niewiedzy Klienta. Wtedy takie okna często ulegają po jakimś czasie (często już po tym, jak cudownie mija gwarancja) deformacji (tzw. wypaczanie) – są przez to nieszczelne i nie spełniają już żadnych oczekiwań ani żadnych norm.

Okna z aluminium są zdecydowanie lepsze pod względem statyki. Między innymi z tego właśnie powodu nie oferujemy drzwi wejściowych z PVC, a jedynie z aluminium.

 

3. Czy drzwi podnoszono-przesuwne HST są mniej szczelne niż zwykłe drzwi balkonowe otwierane? Czy drzwi HST powinny „chodzić” lekko?

Co do szczelności – NIE. To jakaś bzdura. Właśnie drzwi HST, których próg można całkowicie ukryć pod podłogą, są najbardziej szczelnymi drzwiami. Zastosowanie odpowiednich i profesjonalnych podwalin pod tymi drzwiami i odpowiedni oraz PRAWIDŁOWY montaż gwarantuje, że takie drzwi będą szczelne i trwałe. Często słyszę pytanie, czy drzwi HST chodzą lekko, bo ktoś gdzieś mówił, że takie drzwi powinno sie przesuwać „jednym palcem”.

Otóż trzeba brać pod uwagę, że drzwi HST jeżdżą na specjalnych wózkach, montowanych pod dolną partią skrzydła, zaś takie skrzydło waży często kilkaset kilogramów. Poza tym, wokół profili są uszczelki, które powodują, że po zamknięciu drzwi mają być szczelne. To wszystko powoduje, że drzwi HS nigdy nie będą otwierane czy zamykane przy użyciu tzw. „paluszka”. Chyba że jest to paluszek King Konga….Oczywiście – siła jaką trzeba włożyć w przesuwanie drzwi jest różna w zależności od wielkości, wagi i wysokości na jakiej umiejscowiona jest klamka. A także od producenta, bo z mojego doświadczenia i moich Klientów wynika, że najlepiej na rynku są zaprojektowane i rozwiązane bezprogowe drzwi podnoszono-przesuwne HST z aluminium w systemie Schüco ASE 80.

Te drzwi wyprzedziły inne drzwi na rynku o „lata świetlne” i ich użytkowanie to sama przyjemność. Zaś zabudowa progu, niespotykana w innych systemach to już czysta poezja…

Niestety te drzwi są droższe od innych na rynku o ok 50% i jak to w życiu bywa: coś za coś.

Trzeba też sobie jasno i szczerze powiedzieć : 90 % problemów jakie sie pojawiają z tzw. pracą okien ( nie tylko drzwi HS ) są wynikiem zaniedbań lub niedostatecznego dopilnowania na kolejnych etapach budowy. Stolarka jest pierwszym elementem w budynku, który oprócz aspektów stricte budowlanych posiada cechy elementów ozdobnych, reprezentacyjnych. Nie można okna zatynkować, jak można to zrobić z nierówną czy popękaną ścianą budynku. Klienci z lupą oglądają okna po montażu a potem dopuszczają żeby na tych samych oknach odbywała sie profanacja . Często jak widzimy okna na końcu budowy to są one uszkodzone, okucia pełne pyłu i zaprawy , progi i szyny ( np. w drzwiach HS ) zabrudzone do granic wyobraźni…. I to że takie drzwi HS ” chodzą ” ciężko bynajmniej nie jest winą samych drzwi, producenta czy firmy montującej . Rzadko kiedy , ja przynajmniej nie znam takiego przypadku , żeby okno czy drzwi, czy żaluzja czy roleta nagle pomyślała sobie że zrobi sobie na złość i się sama popsuje… Zawsze musi być jakaś przyczyna , a tych jest bardzo dużo, na każdym etapie budowy … Stąd przypilnowanie żeby każda kolejna ekipa odpowiednio zabezpieczyła swój front prac przed uszkodzeniem już zainstalowanych w budynku elementów ( nie tylko okien i drzwi ) jest bardzo ważne i ułatwi klientom właściwe wyegzekwowanie odpowiedzialności .

 

4. Co to są systemy wąsko-ramowe? Czy można kupić takie okna żeby widoczne były tylko szyby?

W ofercie okien aluminiowych są systemy, które często dość mylnie nazywa się „wąsko-ramowe”. Otóż – każde okno (a im większe, tym cięższe) musi mieć solidne ramy, aby szyby, które ważą często kilkaset kilo miały solidną konstrukcję okna/drzwi.

Jednak niektóre rozwiązania są tak przemyślane, żeby można było dużą część ramy lub całą ramę zabudować w ścianie/ ociepleniu/ tynku… Wtedy takie okno po wbudowaniu wygląda tak, że widać niemalże same szyby. Takie okno przesuwne w systemie PANORAMA firmy Schüco można zobaczyć u nas w naszym Salonie we Wrocłąwiu.

Trzeba też zaznaczyć, że w wielu przypadkach przy standardowych oknach można tak zabudować profile, że finalnie ramy widać bardzo mało i nie płacąc więcej można uzyskać bardzo podobny efekt. 

Czasami na rynku można spotkać jednak profile węższe, szczególnie te których nie można zabudować w ścianie, ale zawsze w takim przypadku trzeba wnikliwie zbadać czy za węższymi profilami nie idą problemy ze statyką. Bo jak okno ma 10 m kw powierzchni to nie zauważymy czy rama ma 8 cm szerokości czy 6 cm , ale jak okno zacznie tracić statykę, co z kolei spowoduje pękanie szyb lub nieszczelności na łączeniach profili – wtedy  na pewno to zostanie zauważone…

 

5. Ostatnio są dość popularne domy typu „stodoła”, gdzie cała ściana jest przeszklona. Czy można w takiej wersji tak wykonać przeszklenie, żeby dołem były drzwi typu HST, a na nich osadzone witryny do samego szczytu?

Nad drzwiami HST NIE MOŻNA (!!!) nic osadzać, jeśli ciężar tej konstrukcji ma się opierać na tych drzwiach.

Pomiędzy skrzydłem a ramą drzwi HST w górnej części mamy tylko kilka mm luzu i jakikolwiek nacisk na górną ramę spowoduje zablokowanie tych drzwi.

Jeśli mamy system fasadowy i on dopuszcza instalację drzwi HST, to wówczas mamy łatwiej, bo rygiel fasady przejmuje obciążenie górnej konstrukcji. Jednak każdorazowo takie rozwiązanie musi być skonsultowane z producentem systemu fasadowego.

Najlepszym, najpewniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest przedzielenie drzwi HST od górnej konstrukcji belką konstrukcyjną, wykonaną na etapie stawiania ścian. Mamy wtedy dwie osobne konstrukcje: drzwi HST w dolnej części, następnie belka nadprożowa i nad nią pozostała część przeszklenia.

W tym przypadku część Klientów powie, że nie chce mieć jakiejś belki… Otóż trzeba bardziej uruchomić wyobraźnię i posłuchać głosu rozsądku. Otóż – taką belkę z betonu można potem obudować blachą aluminiową w tym samym kolorze co okna i wygląda to tak, jakby całość była wykonana w całości z aluminium.

Dodatkowo na tej belce można zawiesić roletę lub żaluzję. Bo mamy i miejsce na skrzynkę i element konstrukcyjny, który taki ciężar tej rolety czy żaluzji utrzyma…

Klienci na siłę i bez wyobraźni dokonują zakupu w różnych firmach takich ścianek szklanych bez przedzielenia ich belką konstrukcyjną, a potem jak przychodzi temat rolety czy żaluzji pojawia sie problem – Klient staje przed lustrem i widzi… hm – osła. Proszę mi wybaczyć za to porównanie, ale tak o sobie powiedział sam jeden Klient, który mnie nie posłuchał i potem sam się przekonał jaki głupi błąd popełnił.

Problem, że taki błąd jest nieodwracalny.

Mamy wiele realizacji gdzie pomiędzy dołem a górą są belki konstrukcyjne, o wysokości ok. 25 cm, potem są obudowane blachą aluminiową i w całości wygląda to jakby była to jedna konstrukcja.  I jest miejsce i na rolety i na żaluzje. Co kto woli. Taniej, lepiej, praktyczniej i przynajmniej pewnie.

Na naszym FB można zobaczyć post z grudnia 2023 r. gdzie w Karkonoskim Parku Narodowym , w przecudnym miejscu nasi klienci wybudowali właśnie dom w stylu stodoły. Ze względu iż zastosowali pomiędzy górnym przeszkleniem a HSem , który jest na dole belkę konstrukcyjną, mogli w miejscu tej belki zainstalować żaluzje, tym samym efekt jest piorunujący, koszty niższe a praktyczność takiego rozwiązania nieporównywalnie większa niż w przypadku wykonania całej ściany w systemie fasadowym .

 

6. Ciepły montaż, czy warto taki zastosować?

Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że nie ma pojęcia „ciepły montaż”.

Montaż jest albo poprawny albo NIE. I ja się z tym kimś w 100 % zgadzam. Bardziej poprawna nazwa to „montaż trójwarstwowy”, bo składa się z trzech warstw: wewnętrznej paroszczelnej, środkowej uszczelniającej i zewnętrznej paroprzepuszczalnej.

Nie ma więc czegoś takiego jak ciepły montaż okien. Sam montaż polega na mechanicznym zamocowaniu okna, na uszczelnieniu połączenia ramy okna z ościeżem muru oraz na zabezpieczeniu tegoż uszczelnienia. Stosowanie paroprzepuszczalnych i paroszczelnych folii ma jak największy sens w kwestii szczelności połączenia, bo suche połączenie to ciepłe połączenie. I stąd potocznie wielu nazywa taki montaż „ciepłym”.

Tak naprawdę, to montaż jest prawidłowy, jeśli kończy się obliczenie współczynnika fRsi i współczynnik ten jest wyższy od wartości krytycznej 0,72%.

Czynnik temperaturowy na wewnętrznej powierzchni fRsi – jest to różnica temperatury powierzchni wewnętrznej i temperatury powietrza zewnętrznego, podzielona przez różnicę temperatury powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, obliczona przy założeniu, że opór przejmowania ciepła na powierzchni wewnętrznej wynosi Rsi.

To dość szerokie zagadnienie i opisywanie w tym miejscu traci sens, ale z chęcią odpowiem na każde pytanie bezpośrednio podczas spotkania.

A błędów jest co niemiara…. Oj, niemiara… I często klienci cieszą się, zamieszczają zdjęcia z budowy, gdzie montaż jest wykonany fatalnie, a tego ani nie widzą, ani nie mają pewnie świadomości…

 

7. Montaż w warstwie ocieplenia – co za, co przeciw?
Prawidłowo – powtarzam – PRAWIDŁOWO wykonany montaż w warstwie ocieplenia i tam gdzie jest tego prawdziwy SENS może przyczynić się do zmniejszenia kosztów wytworzenia i gospodarowaniu energią cieplną w budynku. Dlatego przed przystąpieniem do takiego montażu należy dokonać obliczeń, czy koszt poniesiony na taki montaż zbilansuje nam się w czasie eksploatacji budynku.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy warto, zapraszam do naszego Salonu we Wrocławiu – przy użyciu profesjonalnego programu Plan Soft Schüco obliczymy wszystkie parametry takiego montażu, gdzie finalnym obliczeniem będzie wynik fRsi.

Jeśli tak, to taki montaż ma sens, jeśli nie to nie ma sensu. I tyle.

Oczywiście trzeba dodać, że w przypadku ściany trójwarstwowej nie ma innej możliwości jak montaż w warstwie ocieplenia.

Należy też w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku wysunięcia stolarki w warstwę ocieplenia mamy bardzo ograniczone możliwości montażu żaluzji fasadowych czy rolet.

 

8. Czy montaż okien przy niskich temperaturach jest możliwy?

Problem dotyczy kilku aspektów:

Materiały uszczelniające – tutaj większość dostępnych na rynku pianek tzw. zimowych jest przeznaczona do montażu przy temperaturach nawet do minus 10 stopni, chociaż dla mnie stosowanie takiej pianki to naprawdę ostateczność.

Precyzja pracy ludzkiej – przy temperaturach poniżej zera praca rąk ludzkich staje się mniej precyzyjna. Mniejsza precyzja pracy rąk połączona z pośpiechem, bo organizm broni się przed zimnem, to nie najlepsze połączenie.

Inne aspekty – zawsze decyzję o dopuszczeniu do montazu czy odstąpieniu od niego podejmuje Wykonawca , bo to własnie on udziela rękojmi / gwarancji na wykonaną usługę.  Dlatego tego tematu nie da sie jednoznacznie okreslić w kilku zdaniach. 

 

9. Na czym ustawić drzwi balkonowe, skoro w dniu montażu nie będzie jeszcze wylewki tylko sam tzw. chudziak lub płyta?

Do tego służą specjalne profile bazowe lub poszerzenia. W ostatnich miesiącach firmy produkujące takie podwaliny prześcigają sie w oferowaniu różnych materiałów. My jednak bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu rekomendujemy i sami stosujemy podwaliny z purenitu lub purotermu (to taki sandwich: zewnętrze okładziny z purenitu, środek XPS). Materiał na podwaliny musi być bardzo mocny, mieć bardzo dobre parametry termiczne oraz być odporny na UV i nasiąkanie wilgocią. Dobór podwaliny z naszego doświadczenia jest bardzo ważny, i decyduje o tym czy dane okno, szczególnie drzwi HS czy duże szerokie witryny, będą stabilne i odporne chociazby na napór wywołany wykonanie warstw podłogi na gruncie czy stropie. Zły dobór podwaliny rodzi nieodwracalne negatywne skutki, więc jak widzę klientów którzy chca oszczędzać na podwalinach przy budowie własnego domu , to jest to dla mnie tak irracjonalne i przywołuje powiedzenie ” Na złość mamie odmrożę sobie uszy…”

 

10. Co lepiej jest zastosować jako drzwi tarasowe – drzwi przesuwne czy drzwi otwierane? 

To zależy od typu budynku i oczekiwań klientów. Jednak nam trochę ciężko sobie wyobrazić dzisiaj dom bez bezprogowych drzwi przesuwnych.

 

11. Czy to prawda, że drzwi bezprogowe typu HST są nieszczelne? A co Pan sądzi o drzwiach przesuwnych typu Smart Slide?

Tak, mogą być nieszczelne, jeśli za produkcję takich drzwi i za montaż biorą się ignoranci.

Drzwi typu HST nie wybaczają błędów – dotyczy się to i samej produkcji jak i montażu.

Jeśli drzwi HST są wyprodukowane przez renomowanego producenta i zamontowane zgodnie z zasadami montażu takich drzwi, to są one samą radością w dalszej eksploatacji.

Drzwi HST zamontowane prawidłowo to sama przyjemność – dla oka, bo budynek nabiera charakteru i dla ciała, bo jest małe prawdopodobieństwo, że wybijemy sobie zęby i dla duszy – bo przyjemność z użytkowania takich drzwi to sama radość.

Na rynku pojawiły się jakiś czas temu rozwiązania przesuwne zbudowane na bazie profili okiennych. Są to drzwi typu Smart Slide. Niestety drzwi takie nie mają możliwości ukrycia progu, więc zawsze część progu będzie wystawać i tworzyć barierę komunikacyjną. Mają też zdecydowanie mniejsze możliwości konstrukcyjne (nie da się zrobić takich wymiarów, jak w przypadku HST).

 

12. Jak przygotować otwór okienny jeśli chcemy zamontować okna razem z roletami, a jak, jeśli planujemy mieć żaluzje fasadowe?

Na rynku jest kilka systemów rolet – w zależności od typu i systemu należy odpowiednio wcześniej zadbać o właściwe przygotowanie wnęk okiennych.

Dla rolet chowanych w warstwie ocieplenia istotna jest grubość ocieplenia. Większość systemów rolet zewnętrznych typu Integro wymaga ok. 22 cm zabudowy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest cofnięcie nadproża o różnicę obliczoną: 22 cm minus grubość ocieplenia.

Należy pamiętać aby dla właściwego odizolowania skrzynki rolety od ściany pomiędzy tylną ściankę rolety a nadproże dać przynajmniej 2-3 cm izolacji / najlepszy jest XPS, lub twardy elewacyjny styropian /

Z naszych doświadczeń wynika że dla ocieplenia 20 cm ściany zewnętrznej warto cofnąć nadproża o 2-4 cm. Nie więcej. W większości przypadków szczelinę tę wypełnia się materiałem izolacyjnym i samych okien nie trzeba cofać. Chyba że ocieplenie ścian będzie mniejsze niż 20 cm, lub dodatkowo w zestawie okno + roleta pojawią sie barierki systemowe szklane. Wówczas w zależności czy barierki będą na zewnątrz czy pomiędzy oknem a roletą, trzeba przewidzieć taz . odstawienie co spowoduje że grubość zabudowy całego zestawu będzie większa o ok 4 cm.

Dla okien zespolonych z oknem / naokiennych /  – stosowanych w naszym kraju coraz rzadziej – należy podnieść nadproże o wysokość skrzynki – średnio 20 cm.

W przypadku rolet naokiennych należy kupować tylko skrzynki z pełnym ociepleniem czyli z klapą rewizyjną od spodu i szerokości skrzynek 25,5 cm.

Pomiędzy ramę okna a skrzynkę obowiązkowo należy dać taśmę rozprężną, a dłuższe skrzynki kotwić do nadproża.

W obu systemach rolet nie należy kierować się bezwzględnie poprzednimi wskazówkami, ale najlepiej skontaktować się z nami celem omówienia dla danego projektu najbardziej optymalnych rozwiązań, gdyż nie ma dwóch identycznych domów, mimo, że projekt może być ten sam.

Nieco inaczej jest w przypadku żaluzji fasadowych. Skrzynki w żaluzjach są węższe i nie potrzebują aż takiej grubości zabudowy, ale są wyższe ( w zależności od wysokości okien ) . W przypadku zastosowania ocieplenia ścian zewnętrznych styropianem o grubości 20 cm nie trzeba cofać nadproży . Skrzynki takie mają wraz z dociepleniem tylnej ścianki całkowitą szerokość max 20 cm więc bez problemu schowamy je w ociepleniu ścian.

Oczywiście zawsze przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zasięgnąć porad. To uchroni przed niepotrzebnymi problemami i dodatkowymi kosztami.

 

13. Jakich błędów związanych z montażem rolet/żaluzji należy uniknąć?

Jeśli powierzycie Państwo montaż rolet wykwalifikowanej firmie, mającej za sobą lata doświadczeń, to nie należy się obawiać żadnych problemów.

 

14. Jakie można stosować silniki do rolet i żaluzji ?

Są w ofercie silniki przewodowe zwykłe, nie posiadające zabezpieczenia przeciążeniowego, są też silniki przewodowe mające takie zabezpieczenie. Są również silniki z wbudowanym modułem radiowym jak i same moduły osobno. O ich zastosowaniu decydują dwa aspekty: potrzeba i zasobność portfela kupującego.

A czy to prawda, że w przypadku rolet sterowanym drogą radiową warto, aby każdy silnik był na osobnym bezpieczniku?

Tak, tak i jeszcze raz tak. A dlaczego? Zapraszam do wizyty w biurze, chętnie wytłumaczę.

Zasada jest jednak taka : jeśli nie jesteśmy zdecydowani w dniu zakupu rolet czy żaluzji na dany system  do sterowania urządzeniami w domu  to bezpiecznie jest zakupić rolety czy żaluzje wyposażone w napędy przewodowe. Wtedy pozostawiacie sobie Państwo pełną  swobodę w wyborze systemu do obsługi tych i innych urządzeń.  Bo jeśli od razu zakupicie Państwo urządzenia wyposażone w napędy radiowe np. Somfy iO czy RTS to będziecie zdani jedynie na system Somfy i dostosowanie tych urządzeń do sterowania innymi systemami ( np. Fibaro czy KNX )   będzie niemożliwy.

 

15. Czy można zabezpieczyć rolety przed włamaniem? Co bardziej chroni przed włamaniem: rolety czy żaluzje ?

Można utrudnić włamanie poprzez zastosowanie blokad wieszaków / przy roletach napędzanych silnikiem / rygli automatycznych / przy roletach podnoszonych ręcznie / poprzez zastosowanie wzmocnienia listwy dolnej lub zastosowania szerszych prowadnic.

Ani rolety zewnętrzne ani żaluzje fasadowe nie mają za zadanie chronić przed włamaniem. Ale są dodatkowym zabezpieczeniem, jakie włamywacz musi pokonać, więc chroniąc przed nasłonecznieniem i niechcianymi spojrzeniami całkiem niechcący są dodatkową barierą dla potencjalnego włamywacza.

 

16. Czy kolor rolet czy żaluzji  dobiera się do koloru okien?

Elementy rolet, które są ściśle zespolone z oknem / głównie prowadnice / powinny być w takim samym kolorze, zaś pozostałe elementy jak klapa rewizyjna, pancerz, dolna listwa, listwa tynkowa to już rzecz gustu.

Jeśli zaś chodzi o żaluzje to tutaj prowadnice możemy całkowicie ukryć w elewacji , więc ich kolor nie jest aż tak istotny. Zaś same lamele warto zakupić w takim wykończeniu kolorystycznym , żeby było na nich widać jak najmniej kurzu ( bezkonkurencyjny jest kolor Meco Elox Dark Grey firmy Hella !!! ) bo utrzymanie w czystości lameli żaluzji nie jest łatwe. Oj nie jest.

17. Czy można montować bramy garażowe w kolorze ciemnym od strony nasłonecznionej / południowej lub południowo-zachodniej?

Nasze doświadczenie mówi, że tak. Mamy setki bram zamontowanych od stron silnie nasłonecznionych i nie mieliśmy jeszcze ani jednej reklamacji na odkształcenie się profili. Jednak zawsze takie ryzyko istnieje.

Faktem jest to, że wszystkie bramy powyżej pewnej szerokości  dodatkowo wzmacniamy specjalnym kształtownikiem od strony wewnętrznej.

Czy garaż musi być otynkowany w chwili montażu bramy?

Najlepiej żeby był, ale wewnętrzna strona ściany, w której znajduje się otwór garażowy bezwzględnie musi być otynkowana. I to bardzo równo i starannie. Nie tylko OPTYCZNIE RÓWNO, ale faktycznie równo. Także powinna byc już wykonana wylewka żeby równo osadzić bramę. Trzeba pamiętać że bramy garażowe NIE MAJĄ regulacji w pojęciu że podniesie się ja wyżej czy opuści niżej. Można to zrobić DEMONTUJĄC I MONTUJAC PONOWNIE CAŁĄ BRAMĘ !!!! 

 

18. Czy można bramę otworzyć w przypadku braku zasilania?

Jeśli jest alternatywne wejście do garażu, wówczas nie trzeba stosować dodatkowych elementów, wystarczy wejść innym wejściem i pociągając za cięgno odryglować automatykę. Po zamknięciu ręcznym bramy automatyka się sama ponownie zarygluje.

Jeśli nie ma alternatywnego wejścia wówczas trzeba zastosować element odryglowujący od zewnątrz. Są różne rozwiązania.

 

19. Moskitiery – ramkowe czy zwijane?

Na rynku jest kilka rodzajów moskitier, czyli siatek przeciwko owadom (popularnie bardziej przeciwko komarom).

Bardzo popularne są moskitiery ramkowe, zakładane na początku sezonu ”owadowego” i zdejmowane na zimę. Są one bardzo skuteczne i można je stosować do dość dużych okien. Nie sprawdzają się natomiast w przypadku drzwi balkonowych, bo nie można wtedy przez nie przejść.

Drugą formą moskitier są moskitiery zintegrowane z roletą. Tutaj trzeba uważać, żeby powierzchnia siatki nie była zbyt duża, bo zwyczajnie silniejszy wiatr wypchnie siatkę z prowadnic.

Są jeszcze na rynku i w naszej ofercie siatki zwijane w kasetach – poziomo i pionowo, oraz zwijane w formie plisy.

Dobór moskitier i siatek to nie taki  wbrew pozorom prosty temat – aby były skuteczne należy wziąć pod uwagę kilka ważnych uwag.

My oferujemy klientom rozwiązania firmy HELLA, a tam jest cały katalog materiałów zabezpieczających  przed insektami.

 

20. Żaluzje fasadowe

Coraz częściej klienci w ochronie przed słoncem kierują swoje zainteresowanie na żaluzje fasadowe. Takie rozwiązanie posiada bez wątpienia wiele zalet – można regulować kątem nachylenia lameli, czego w przypadku rolet nie znajdziemy.

Są też inne zalety, ale też są i gorsze strony – np. utrzymanie w czystości lameli w przypadku, kiedy żaluzje są montowane na okna nieotwierane. Szczególnie w ciemnym kolorze lamele pokryte kurzem są mało estetyczne, a ich wyczyszczenie nie jest takie łatwe… Pamiętać też trzeba o tym, że w przypadku silnych wiatrów warto podnieść lamele i schować je w osłonie – lub zainwestować w czujnik wiatru i stację pogodową.

Niewątpliwym walorem żaluzji fasadowych jest to, że nadają fasadzie budynku bardzo nowoczesny design.

21. Czy rolety z funkcją żaluzji to dobre rozwiązanie ?

Nie . To nie są ani rolety, ani żaluzje.  To tak jak buty całoroczne. W lecie stopy sie pocą, w zimie marzną…

 

TEREN DZIAŁANIA FIRMY 

Naszym naturalnym obszarem działania jest Wrocław i szerokie jego okolice, nawet do kilkuset km w promieniu od Wrocławia. Miejsce nie ma większego znaczenia, oczywiście zawsze podejmując decyzje o montażu w oddalonej od Wrocławia miejscowości kalkulujemy ryzyko oraz opłacalność danego przedsięwzięcia, tak, aby móc je wykonać profesjonalnie i zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Nasze realizacje można spotkać nie tylko w całej Polsce, ale i na terenie wielu krajów Europy

  • Jak zabezpieczyć okna, rolety, bramę garażową na czas dalszych prac na budowie?
  • Kiedy najlepiej zdjąć folie ochronne z okien?
  • Dlaczego nie należy opuszczać rolet w czasie budowy domu?
  • Dlaczego bramę garażową należy montować po wykonaniu wszystkich prac „mokrych„ tj. tynki, wylewki podłóg, etc.?
  • Jak powinno dobierać się kolor klamek?
  • Co to jest ta „ciepła ramka” i czy pełni jakąś funkcję?
  • Jaką funkcję pełni zaślepka rowku okuciowego?
  • Czy listwa podparapetowa i transportowa to to samo?
  • Dlaczego szprosy w niektórych oknach są niestabilne i „brzęczą”? Czy wpływają na właściwości termiczne okna?
  • Jak uniknąć mostków termicznych przy montażu rolet?
  • Czy stosować folie płynne podczas montażu szczelnego ?
  • itd…itp…

 

…na te i na wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi podczas spotkania z nami w naszym Salonie firmy BAU-MAN we Wrocławiu.