Wiedza i doradztwo

W dziale tym przedstawimy najczęściej zadawane pytania albo aspekty, na które klienci powinni bacznie zwrócić uwagę podczas budowy swojego domu.

Nie będziemy tutaj odpowiadać wyczerpująco na każdy temat, tylko zasygnalizujemy możliwe rozwiązania lub obalimy dość ogólnikowo panujące mity.

O szczegółach porozmawiamy sobie podczas naszego spotkania w biurze.

I jeszcze jedno, dla ewentualnych krytyków zawartych poniżej sformułowań… Niniejszy dział kierowany jest do wszystkich klientów. Dlatego nasze odpowiedzi są proste i czytelne, czasami bardzo uproszczone po to by nakreślić dany problem, a nie w sposób akademicki go tutaj rozwiązywać.

 

bauman okna wroclaw awilux Schüco schueco schuco budowa domu montaz okien okna aluminiowe okna pcv pvc wrocław dolnoslaskie

 

STOLARKA OKIENNA

 

1. Czy stosowanie szyb w pakiecie dwukomorowym (trzy szyby) jest konieczne, czy zbędne ?

Od 2021 roku parametry cieplne dla okien muszą być o wartości Uw = 0,9 lub niższe (to znaczy lepsze). Uzyskanie takich parametrów przy szybach jednokomorowych (dwie szyby) nie jest możliwe. Tak więc szklenie składające się z trzech szyb jest nie tylko standardem, ale i bezwzględną koniecznością.

 

2. Czy wszystkie szyby tzw. potrójne są dobre?

Słowo potrójne sugeruje o ilości szyb ale nie o ich cechach.

W takim szkleniu znaczenie ma nie tylko ilość szyb ale: ich grubość, szerokość komór pomiędzy szybami, rodzaj zastosowanej ramki międzyszybowej i bardzo ważny parametr, tzw. „g” czyli CAŁKOWITY WSPÓŁCZYNNIK PRZEPUSZCZALNOŚCI ENERGII.

W skrócie wartość ta podaje jaka ilość energii promieniowania słonecznego zostaje przepuszczona do wnętrza pomieszczenia i bierze udział w procesie jego ogrzania. Najbardziej korzystnymi dla bilansu cieplnego są szyby cechujące się współczynnikiem Ug = 0,5 z jednej strony, zaś g > 52% z drugiej strony. 

Jest jeszcze jeden ważny parametr szyby – współczynnik określajacy ile światła możemy przez daną szybę dopuścić do pomieszczenia. Im wyższy tym lepszy, bowiem mając bardziej przezierne i neutralne szyby później korzystamy z oświetlenia elektrycznego, co w skali naszego globu daje wymierne korzyści dla ratowania i tak już zdemolowanej natury. Szczególnie w bardziej pochmurnych dniach możemy uciec od tzw. efektu depresyjnego – optymalny wsp Lt to 74 %.

Pamiętać jednak należy, że stosując takie szyby należy rozważyć szczególnie od strony południowej zastosowanie żaluzji fasadowych, rolet lub innych produktów osłonowych.

Jak widać, określenie ”szyby potrójne” może być tak samo rozbieżne, jak krzesło biurowe i… krzesło elektryczne.

Z drugiej strony na rynku / w szczególności polskim / pojawiają się pakiety poczwórne – składające się z czterech szyb, ale tutaj trzeba zwrócić uwagę na inne czynniki, żeby nie przedobrzyć. Czasami lepsze jest wrogiem dobrego.

Jednak o doborze właściwego oszklenia powinna decydować indywidualna potrzeba danego klienta oraz możliwości danego systemu –  dlatego ten szeroki temat zostawiamy na czas naszych spotkań.

 

3. Jak się zabezpieczyć przed włamaniem, czy szyby antywłamaniowe są skuteczne:

Na pewno w pewnym sensie tak, pytanie tylko, czy ktos oprócz Gangu Olsena włamuje sie poprzez wybicie szyby. To prymitywny sposób włamania i nie należy ufać, że jak wyposażymy nasze okna w szyby antyłamaniowe, to możemy spać spokojnie, bo możemy obudzić się z włamywaczem w jednym łóżku.

Myślę, że dużą role grają w zabezpieczeniu okien okucia. Zastosowanie trzech lub czterech zaczepów antywyważeniowych w oknach znacznie podwyższa bezpieczeństwo. 

Czasami klejenie szyb i klamki z blokadą przed rozwierceniem tez są dobrym pomysłem.

Ale są to zabezpieczenia mechaniczne, więc w dobie XXI wieku dobrze też pomyśleć o zainstalowaniu zaczepów kontaktronowych, które podłączone do instalacji alarmowej dają sygnał, jeśli ktoś  niepowołany próbuje otworzyć lub uchylić okno, albo nawet ruszyć klamkę.

W naszej firmie np. w standardzie stosujemy też anty rozwierceniowe klamki firm HOPPE i SCHÜCO.

Ale najbardziej uchroni nas…zdrowy rozsądek. Co z tego, że mamy wszystko NAJ, jak zostawiamy klucz pod doniczką, lub zapominamy zamknąć bramę garażową na noc.

 

4. Czy okna, mające 6 komór jest cieplejsze od okna z 5 komorami?

Nie zawsze. Gdyby w termice danego profilu brały udział  tylko jego komory / tak nie jest / to i tak o właściwościach okna nie decyduje ilość komór, ale przede wszystkim szerokość profila, a co za tym idzie szerokość komór, w których zgromadzone powietrze tworzy barierę cieplną.

 

5. Na rynku firmy proponują profile wypełnione tzw. klinami termicznymi. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Sam materiał z jakiego wykonane jest okno, czyli PVC, ma dużą rozszerzalność cieplną. Dlatego należy unikać rozwiązań mających na celu jeszcze większe nagrzewanie się profili a należy stosować wzmocnienia gwarantujące stabilność okien. To nie jest droga do polepszania właściwości cieplnych okna, ale jest to dość sprawny chwyt marketingowy, jednak tylko dla klientów, którzy na lekcjach fizyki zbytnio nie uważali… 

To w pewnym sensie takie zwrócenie uwagi klienta na inne tory, jak np. w temacie ”ścianek w klasie A” (jak wieźmiemy suwmiarkę i pomierzymy okaże się, że na rynku ponad połowa systemów ma ścianki zewnętrzne o grubości 3 mm).

Obserwując opary absurdu w naszej branży śmiem twierdzić, że za niedługo niektórzy sprzedawcy będą zapewniać, iż ważnym elementem dla jakości okna będzie to, czy osoba przykręcająca okucia w oknach ma włosy koloru blond czy jest łysa. Bo jeśli jest łysa to okna będą bardziej odporne na wiatr, a jeśli jest blondynem, to okna nie będą zmieniać koloru po latach. Niestety spotykam się już z takimi absurdami w branży, że proszę zrozumieć mój sarkazm…

 

6. Ciepły montaż, czy warto taki zastosować?

Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że nie ma pojęcia „ciepły montaż”. Montaż jest albo poprawny albo NIE. I ja się z tym kimś w 100 % zgadzam… Bardziej poprawna nazwa to „montaż trójwarstwowy”, bo składa się z trzech warstw: wewnętrznej paroszczelnej, środkowej uszczelniającej i zewnętrznej paroprzepuszczalnej.

Nie ma więc czegoś takiego jak ciepły montaż okien. Sam montaż polega na mechanicznym zamocowaniu okna, na uszczelnieniu połączenia ramy okna z ościeżem muru oraz na zabezpieczeniu tegoż uszczelnienia. Stosowanie paroprzepuszczalnych i paroszczelnych folii ma jak największy sens w kwestii szczelności połączenia, bo suche połączenie to ciepłe połączenie.  I stąd potocznie wielu nazywa taki montaż „ciepłym”.

Tak naprawdę, to montaż jest prawidłowy jeśli kończy się obliczenie współczynnika fRsi i współczynnik ten jest wyższy od wartości krytycznej 0,72%.

Czynnik temperaturowy na wewnętrznej powierzchni fRsi – jest to różnica temperatury powierzchni wewnętrznej i temperatury powietrza zewnętrznego, podzielona przez różnicę temperatury powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, obliczona przy założeniu, że opór przejmowania ciepła na powierzchni wewnętrznej wynosi Rsi.

To dość szerokie zagadnienie i opisywanie w tym miejscu traci sens, ale z chęcią odpowiem na każde pytanie bezpośrednio podczas spotkania.

A błędów jest co niemiara….

Przykład: bardzo popularne wśród firm okiennych są podwaliny pod okna z XPS – tak zwane „ciepłe parapety” (kolejna głupia nazwa…).

Stosowanie takich podwalin jest możliwe tylko w sytuacji, jeśli ościeże dolne otworu okiennego jest gładkie i równe jak lustro. Dlaczego? Ano dlatego, że tych podwalin nie można klinować – XPS jako materiał łamie się, kruszy, w części podokiennej faluje, tworząc nieszczelności i zamiast zrobić dobrze, knocimy cały montaż w koncertowy sposób…

Dodatkowo – co jest bardzo, bardzo ważne – podwalina, na której osadza się ciężkie okno, powinna być odporna na duże obciążenia, powinno się nią móc wbić gwóźdź do ściany, a po wyciągnięciu po miesiącu z wody nie powinna ulec odkształceniom.

Dlatego nasza firma stosuje profesjonalne podwaliny – belki z purotermu, które są wodoszczelne, odporne na promieniowanie UV, wilgoć i posiadające właściwości termoizolacyjne. Podwaliny te docieplają strefę podprogową jednocześnie nie pozwalając, by konstrukcja którą dźwiga, uginała się. 

 

7. Montaż w warstwie ocieplenia – co za, co przeciw?
Prawidłowo- powtarzam PRAWIDŁOWO – wykonany montaż w warstwie ocieplenia i tam gdzie jest tego prawdziwy SENS może przyczynić się do zmniejszenia kosztów wytworzenia i gospodarowaniu energią cieplną w budynku. Dlatego przed przystąpieniem do takiego montażu należy dokonać obliczeń, czy koszt poniesiony na taki montaż zbilansuje nam się w czasie eksploatacji budynku.

Jeśli tak, to taki montaż ma sens, jeśli nie to nie ma sensu. I tyle.

Oczywiście trzeba dodać że w przypadku ściany trójwarstwowej nie ma innej możliwości jak montaż w warstwie ocieplenia.

 

8. Czy montaż okien przy niskich temperaturach jest możliwy?

Problem dotyczy 3 aspektów:

Materiały uszczelniające – tutaj większość dostępnych na rynku pianek tzw. zimowych jest przeznaczona do montażu przy temperaturach nawet do minus 10 stopni, chociaż dla mnie stosowanie takiej pianki to naprawdę ostateczność.
Precyzja pracy ludzkiej – przy temperaturach poniżej zera praca rąk ludzkich staje się mniej precyzyjna. Mniejsza precyzja pracy rąk połączona z pośpiechem, bo organizm broni się przed zimnem, to nie najlepsze połączenie.
Ryzyko uszkodzenia profili PVC – materiał, jakim jest PVC w temperaturach niskich jest bardziej kruchy, co może spowodować że np. przy zakładaniu list przyszybowych albo skręcaniu do siebie profili może nastąpić pęknięcie.
Wniosek płynie taki, że jeśli można, to warto poczekać na temperatury bliższe zeru niż minus 10°C.

 

9. Na czym ustawić drzwi balkonowe, skoro w dniu montażu nie będzie jeszcze wylewki tylko sam tzw. chudziak?

Do tego służą specjalne profile bazowe lub poszerzenia (PVC, kilnaryt, XPS…). Warto jednak pamiętać że nie powinny one ze względu na stabilność i ryzyko minimalnych ugięć stosować ich dla wysokości większej jak 18-20 cm, chyba że zastosujemy podwaliny z purothermu lub phonothermu (potocznie zwanego purenitem) – to najwyższej klasy materiały, całkowicie odporne na UV, nienasiąkliwe i wytrzymujące lądowanie statku kosmicznego… 

 

10. Co lepiej jest zastosować jako drzwi tarasowe – drzwi przesuwne czy drzwi otwierane?

To zależy od typu budynku i oczekiwań klientów. Jedna ciężko sobie wyobrazić dzisiaj dom bez drzwi typu HS…

 

11. Czy to prawda, że drzwi bez progowe typu HS są nieszczelne? I czy jest różnica pomiedzy drzwiami HS a HST…

Mogą być nieszczelne, jeśli za produkcję takich drzwi i za montaż biorą się ignoranci.

Drzwi typu HS nie wybaczają błędów – dotyczy się to i samej produkcji jak i montażu.

Jeśli drzwi HS są wyprodukowane przez renomowanego producenta i zamontowane zgodnie z zasadami montażu takich drzwi, to są one samą radością w dalszej eksploatacji.

A przy okazji drzwi HS – mało kto zamontował tyle co my, więc mój głos jest tu dość rzetelny. Otóż nie ma czegoś takiego jak bezwzględny sposób montażu takich drzwi. Ustawienie, uszczelnienie takich drzwi w zależności od sytuacji na budowie, miejsca umiejscowienia w ścianie, ciężaru konstrukcji, rodzaju materiałów z jakich wykonane są ściany może być różne – zawsze jednak musi być wykonane zgodnie z zasadą – lepiej więcej niż mniej. Czyli jeśli prócz zamocowania za pomocą dybli możemy jeszcze wzmocnić statykę, dokładając kotwy montażowe, to należy to zrobić. Trzymanie się kurczowo opinii (zresztą bzdurnej) że drzwi HS trzeba montować tylko za pomocą dybli jest tak ogólne, jak stwierdzenie, że koła samochodu należy pompować za pomocą pompki….

Drzwi HS zamontowane prawidłowo to sama przyjemność – dla oka, bo budynek nabiera charakteru i dla ciała, bo jest małe prawdopodobieństwo, że wybijemy sobie zęby i dla duszy – bo przyjemność z użytkowania takich drzwi to sama poezja.

A co do nazwy: drzwi HS to skrót od nazwy Hebe Schiebe, zaś dopisek T oznacza nic innego jak z języka niemieckiego „Drzwi” (Türe).

 

12. Jak przygotować otwór okienny jeśli chcemy zamontować okna razem z roletami?

Na rynku jest kilka systemów rolet – w zależności od typu i systemu należy odpowiednio wcześniej zadbać o właściwe przygotowanie wnęk okiennych.

Dla rolet chowanych w warstwie ocieplenia istotna jest grubość ocieplenia. Większość systemów rolet zewnętrznych typu Integro wymaga ok. 22 cm zabudowy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest cofnięcie nadproża o różnicę obliczoną: 22 cm minus grubość ocieplenia.

Należy pamiętać aby dla właściwego odizolowania skrzynki rolety od ściany pomiędzy tylną ściankę rolety a nadproże dać przynajmniej 2-3 cm izolacji / najlepszy jest XPS, lub twardy elewacyjny styropian /

Dla okien zespolonych z oknem / naokiennych / należy podnieść nadproże o wysokość skrzynki – średnio 20 cm.

W przypadku rolet naokiennych należy kupować tylko skrzynki z pełnym ociepleniem czyli z klapą rewizyjną od spodu i szerokości skrzynek 25,5 cm.

Pomiędzy ramę okna a skrzynkę obowiązkowo należy dać taśmę rozprężną, a dłuższe skrzynki kotwić do nadproża.

W obu systemach rolet nie należy kierować się bezwzględnie poprzednimi wskazówkami, ale najlepiej skontaktować się z nami celem omówienia dla danego projektu najbardziej optymalnych rozwiązań, gdyż nie ma dwóch identycznych domów mimo że projekt może być ten sam.

 

13. Jakich błędów związanych z montażem rolet należy uniknąć?

Jeśli powierzycie Państwo montaż rolet wykwalifikowanej firmie, mającej za sobą lata doświadczeń to nie należy się obawiać żadnych problemów. Jednak największym wrogiem klienta jest… sam klient. Często za wszelką cenę klienci chcą oszczędzić, a najlepiej / czytaj: najgorzej dla klienta / widać to na przykładzie rolet.

Podstawowym błędem jest zakup rolet podnoszonych paskiem lub linką. Taki system podnoszenia ma same WADY – jest zawodny, głośny, nietrwały, brzydki i… drogi! Tak, drogi. Bo w razie przetarcia paska albo innego uszkodzenia mechanicznego wymiana paska to koszt taki sam jak silnik. Pasek i zwijacz nie są drogie, ale sama usługa swoje kosztuje.

Inny problemem już po montażu jest najechanie tynkiem na brzegi klapy rewizyjnej przez tynkarzy. Niestety to wciąż duży problem. To, że należy kuć tynki i rwać sobie włosy z głowy to widać przy pierwszej próbie otwarcia klapy / kiedy trzeba ustawić położenia krańcowe w silniku, kiedy trzeba wymienić lamelki lub poprawić ułożenie wieszaków, etc./

Drugi częsty problem to zbytnie przyciśnięcie ociepleniem listwy tynkowej w skrzynce. Takie działanie powoduje, że pancerz nie może wyjść z rolety, blokuje się w skrzynce, wygina, rozrywa… jak zawsze winnych nie ma.

Oczywiście o tym wszystkim mówimy klientowi nie tylko podczas montażu, ale i przy składaniu zamówienia.

Jednak, jak życie pokazuje ”fachowcy” i tak robią swoje…

 

14. Jakie można stosować silniki do rolet?

Są w ofercie silniki przewodowe zwykłe, nie posiadające zabezpieczenia przeciążeniowego, są też silniki przewodowe mające takie zabezpieczenie. Są również silniki z wbudowanym modułem radiowym jak i same moduły osobno. O ich zastosowaniu decydują dwa aspekty: potrzeba i zasobność portfela kupującego.

Czy to prawda, że w przypadku rolet sterowanym drogą radiową warto, aby każdy silnik był na osobnym bezpieczniku?

Tak, tak i jeszcze raz tak. A dlaczego? Zapraszam do wizyty w biurze, chętnie wytłumaczę.

 

15. Czy można zabezpieczyć rolety przed włamaniem?

Można utrudnić włamanie poprzez zastosowanie blokad wieszaków / przy roletach napędzanych silnikiem /, rygli automatycznych / przy roletach podnoszonych ręcznie /, poprzez zastosowanie wzmocnienia listwy dolnej lub zastosowania szerszych prowadnic.

 

16. Czy kolor rolet dobiera się do koloru okien?

Elementy, które są ściśle zespolone z oknem / głównie prowadnice / powinny być w takim samym kolorze, zaś pozostałe elementy jak klapa rewizyjna, pancerz, dolna listwa, listwa tynkowa to już rzecz gustu.

 

17. Czy można montować bramy garażowe w kolorze ciemnym od strony nasłonecznionej / południowej lub południowo-zachodniej?

Nasze doświadczenie mówi, że tak. Mamy setki bram zamontowanych od stron silnie nasłonecznionych i nie mieliśmy jeszcze ani jednej reklamacji na odkształcenie się profili. Jednak zawsze takie ryzyko istnieje.

Faktem jest to że wszystkie bramy powyżej szerokości 4,5 metra dodatkowo wzmacniamy specjalnym kształtownikiem od strony wewnętrznej.

Czy garaż musi być otynkowany w chwili montażu bramy?

Garaż nie, ale wewnętrzna strona ściany, w której znajduje się otwór garażowy bezwzględnie musi być otynkowana. I to bardzo równo i starannie. Nie tylko OPTYCZNIE RÓWNO, ale faktycznie równo.

 

18. Czy można bramę otworzyć w przypadku braku zasilania?

Jeśli jest alternatywne wejście do garażu, wówczas nie trzeba stosować dodatkowych elementów, wystarczy wejść innym wejściem i pociągając za cięgno odryglować automatykę. Po zamknięciu ręcznym bramy automatyka się sama ponownie zarygluje.

Jeśli nie ma alternatywnego wejścia wówczas trzeba zastosować element odryglowujący od zewnątrz. Są różne rozwiązania.

 

MOSKITIERY – RAMKOWE CZY ZWIJANE?

Na rynku jest kilka rodzajów moskitier, czyli siatek przeciwko owadom (popularnie bardziej przeciwko komarom).

Bardzo popularne są moskitiery ramkowe, zakładane na początku sezonu ”owadowego” i zdejmowane na zimę. Są one bardzo skuteczne i można je stosować do dość dużych okien. Nie sprawdzają się natomiast w przypadku drzwi balkonowych, bo nie można wtedy przez nie przejść.

Drugą formą moskitier są moskitiery zintegrowane z roletą. Tutaj trzeba uważać, żeby powierzchnia siatki nie była zbyt duża, bo zwyczajnie silniejszy wiatr wypchnie siatkę z prowadnic.

Są jeszcze na rynku i w naszej ofercie siatki zwijane w kasetach – poziomo i pionowo, oraz zwijane w formie plisy.

Dobór moskitier i siatek to nie taki  wbrew pozorom prosty temat – aby były skuteczne należy wziąść pod uwagę kilka ważnych uwag.

 

ŻALUZJE FASADOWE

Coraz częściej klienci w ochronie przed słoncem kierują swoje zainteresowanie na żaluzje fasadowe. Takie rozwiązanie posiada bez wątpienia wiele zalet – można regulować katem nachylenia lameli, czego w przypadku rolet nie znajdziemy. Są też inne zalety, ale też są i gorsze strony – np. utrzymanie w czystości lameli w przypadku, kiedy żaluzje są montowane na okna nieotwierane. Szczególnie w ciemnym kolorze lamele pokryte kurzem są mało estetyczne, a ich wyczyszczenie nie jest takie łatwe… Pamiętać też trzeba o tym, że w przypadku silnych wiatrów warto podnieść lamele i schować je w osłonie – lub zainwestować w czujnik wiatru i stację pogodową.

Niewątpliwym walorem żaluzji fasadowych jest to, że nadają fasadzie budynku bardzo nowoczesny design.

 

TEREN DZIAŁANIA FIRMY BAU-MAN OKNA WROCŁAW

Naszym naturalnym obszarem działania jest Wrocław i szerokie jego okolice, nawet do kilkuset km w promieniu od Wrocławia. Miejsce nie ma większego znaczenia, oczywiście zawsze podejmując decyzje o montażu w oddalonej od Wrocławia miejscowości kalkulujemy ryzyko oraz opłacalność danego przedsięwzięcia, tak, aby móc je wykonać profesjonalnie i zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Najwięcej realizacji jednak mamy w samym Wrocławiu i bliskich jego okolicach, w Oleśnicy, Trzebnicy, Twardogórze, Oławie, Brzegu, Wałbrzychu, Świdnicy, Sycowie, Wieluniu, Kępnie, Ostrzeszowie, Ostrowie Wielkopolskim i w Opolu.

  • Jak zabezpieczyć okna, rolety, bramę garażową na czas dalszych prac na budowie?
  • Kiedy najlepiej zdjąć folie ochronne z okien?
  • Dlaczego nie należy opuszczać rolet w czasie budowy domu?
  • Dlaczego bramę garażową należy montować po wykonaniu wszystkich prac „mokrych„ tj. tynki, wylewki podłóg, etc.?
  • Jak powinno dobierać się kolor klamek?
  • Co to jest ta „ciepła ramka”?
  • Jaką funkcję pełni zaślepka rowku okuciowego?
  • Czy listwa podparapetowa i transportowa to to samo?
  • Dlaczego szprosy w niektórych oknach są niestabilne i „brzęczą”?
  • Jak uniknąć mostków termicznych przy montażu rolet?

…na te i na wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi podczas spotkania z nami.